Agritektura – Agritecture – Agritechture

przez Agnieszka Synowiec

Za estetyczno-funkcjonalną stronę zielonych miast odpowiada współcześnie agritektura (ang. agritecture), nowe pojęcie będące mariażem rolnictwa z architekturą miejską (agriculture & architecture). Agritektura wprowadza rolnictwo do przestrzeni miejskiej, celem kreowania zrównoważonego środowiska przyjaźniejszego mieszkańcom miast i wytwarzania w mieście żywności.

Kolejnym celem jest poprawa wzrostu roślin wewnątrz budynków, poprzez wykorzystanie zalet nowoczesnych systemów optymalizacji wzrostu i zagęszczenia roślinności w pomieszczeniach (oświetlenie, hydroponika, aeroponika) oraz budowania mikroklimatu na zewnątrz budynków. Agritektura powszechnie wykorzystuje żywe ściany i pionowe ogrody, aby zmaksymalizować wykorzystanie przestrzeni miejskiej.

W Sztokholmie, w dzielnicy Kungsholmen, Owe Pettersson rozpoczął agritekturową inicjatywę w podziemiach 27-piętrowego wieżowca, na powierzchni 604 metrów kwadratowych. Start-up nosi nazwę „Plantagon”. Pettersson uprawia w sztucznym podłożu wysokowartościowe produkty spożywcze - głównie sałaty i zioła, z przeznaczeniem dla restauracji miejskich. Woda dla roślin jest dawkowana z wysoką precyzją, a jej nadmiar odzyskiwany z powietrza, celem minimalizacji strat.

Rośliny są doświetlane specjalistycznymi lampami LED. Energia tracona w procesie w postaci ciepła, jest odzyskiwana w około 70 procentach i wspomaga system ogrzewania biurowca znajdującego się powyżej farmy. Z kolei tlen, wytwarzany przez rośliny w procesie fotosyntezy, będzie przesyłany pracownikom biurowym za pośrednictwem klimatyzatorów.

https://www.maximumyield.com/definition/2123/agritecture

https://www.urbanoasis.life

https://www.weforum.org/agenda/2018/03/this-indoor-farm-is-trying-to-revolutionize-the-growing-process-in-sweden

plantagon.com
Autor: Agnieszka Synowiec
Screenshot of Music Academy

Dr inż. Agnieszka Synowiec, adiunkt w Katedrze Agrotechniki i Ekologii Rolniczej, UR w Krakowie. Zajmuje się oddziaływaniami allelopatycznymi pomiędzy roślinami uprawnymi i chwastami oraz odpornością chwastów na herbicydy.

comments powered by Disqus

Wróć

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. czytaj więcej