Czy biostymulatory wpływają na kiełkowanie i wschody chwastów?

przez Elżbieta Pytlarz

W poprzednim wpisie Biostymulatory – legalny doping dla roślin? skupiono się na wpływie biostymulatorów na rośliny uprawne. Jednak aplikując biostymulatory w formie oprysku, oddziałujemy także na chwasty. Jak zatem taki zabieg wpłynie na początkowy rozwój chwastów, a w konsekwencji na ich zwalczanie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie wykonano 3 proste eksperymenty. W badaniach wykorzystano biostymulatory, dostępne na polskim rynku.

W pierwszym doświadczeniu w warunkach laboratoryjnych (na szalkach Petriego i podłożu z bibuły filtracyjnej) stwierdzono, że podlewanie nasion wybranych gatunków chwastów roztworami biostymulatorów różnicuje ich kiełkowanie (tab. 1). Po wykorzystaniu biostymulatora obserwowano zdecydowanie większą liczbę nasion skiełkowanych w odniesieniu do nasion podlewanych wodą.

Tabela 1. Kiełkowanie [%] nasion wybranych gatunków chwastów oceniane po 7 dniach (badania własne)

Gatunek

Kiełkowanie

bez biostymulatora

z biostymulatorem

Miotła zbożowa

63

84

Stulicha psia

56

87

Chaber bławatek

36

58

Fiołek polny

56

69

Iglica pospolita

28

36

 

Gdy zamieniono podłoże z bibuły filtracyjnej na wyprażoną glebę z pola uprawnego, potwierdzono zależność (tab.2). Liczba siewek poszczególnych gatunków, po podlaniu biostymulatorem, była nadal zdecydowanie większa.

Tabela 2. Wschody [%] wybranych gatunków chwastów oceniane po 10 dniach (badania własne)

Gatunek

Wschody

bez biostymulatora

z biostymulatorem

Miotła zbożowa

52

74

Stulicha psia

51

85

Chaber bławatek

29

56

Fiołek polny

46

64

Iglica pospolita

27

35

 

Ale co stanie się, kiedy wykonamy oprysk biostymulatorem na polu uprawnym? Czy chwasty nadal będą kiełkować w większym stopniu?

Po zakopaniu na polu wazonów z glebą, w której posiano chwasty i opryskaniu biostymulatorem okazało się, że wschody chwastów były nie tylko liczniejsze (tab.3), ALE TAKŻE BARDZIEJ WYRÓWNANE w czasie w porównaniu do wazonów bez oprysku.

Tabela 3. Wschody [%] wybranych gatunków chwastów oceniane po 14 dniach (badania własne)

Gatunek

Wschody

bez biostymulatora

z biostymulatorem

Miotła zbożowa

37

45

Stulicha psia

35

52

Chaber bławatek

26

33

Fiołek polny

29

36

Iglica pospolita

12

18

 

Czy oprysk biostymulatorem może zatem ułatwić chemiczną ochronę upraw przed chwastami? Na pewno otwiera to pewne możliwości w tym zakresie. Wyrównanie faz rozwojowych chwastów z pewnością może przyczynić się do zwiększenia skuteczności zabiegu herbicydowego.

Autor: Elżbieta Pytlarz
Screenshot of Music Academy

dr inż. Elżbieta Pytlarz – adiunkt naukowo-dydaktyczny w Instytucie Agroekologii i Produkcji Roślinnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zajmuje się wyjaśnieniem ekspansji Descurainia sophia na pola uprawne, a także wnioskowaniem w zakresie oddziaływania na zapas nasion w glebie i regulowaniem zachwaszczenia. W kontekście gospodarczym analizuje konkurencyjność chwastów wobec roślin uprawnych. Ponadto poszukuje skuteczniejszych, prośrodowiskowych rozwiązań agrotechnicznych uprawy pszenicy po sobie, pozwalających uzyskać wysoki i jakościowy plon ziarna.

comments powered by Disqus

Wróć

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. czytaj więcej