Odmiany populacyjne rzepaku ozimego

przez Anna Rogowska

Firmy hodowlane zajmują się udoskonalaniem odmian w sposób zapewniający rolnikowi uzyskanie satysfakcjonujących plonów. Nadrzędnym celem jest stworzenie odmian o bardzo dobrej wartości gospodarczej. Wysokoplennych i posiadających doskonałe parametry jakościowe. Dodatkowo hodowcy koncentrują swe wysiłki na pożądanych reakcjach roślin na określone warunki, zarówno przyrodnicze, jak i agrotechniczne.

Rynek rzepaku zdominowały mieszańce. Jednak odmiany liniowe wciąż mają swoich zwolenników. ⅓ areału przeznaczana jest pod wysiew odmian populacyjnych. W ostatnich latach potencjał ich plonowania znacznie się podniósł. Prace hodowlane prowadzone są w kierunku ich ciągłego udoskonalania. Czy tylko niższy koszt materiału siewnego sprawia, że zainteresowanie „liniówkami” nie spada?

Cena nasion jest dużym atutem. Pod tym względem odmiany populacyjne są bezkonkurencyjne. Materiał siewny odmian hybrydowych jest znacznie droższy. Koszt zakupu nasion najlepszych odmian liniowych to 50-60% ceny jednostki odmian mieszańcowych. Koszty zasiewu można zmniejszyć o kolejne kilkanaście procent obniżając normę wysiewu nawet do 50 roślin/m². To ciekawe rozwiązanie dla rolników zmagających się ze wzrostem kosztów środków do produkcji. Należy także zaznaczyć, że zestawy zapraw nasiennych w przypadku mieszańców i odmian populacyjnych są takie same. 

Odmiany liniowe są na ogół mniej wymagające pod względem stanowiska. Wybierane są w rejonach, gdzie panują surowsze warunki glebowo-klimatyczne. Przy przestrzeganiu optymalnego lub lekko opóźnionego terminu siewu uzyskują odpowiednie stadium rozwojowe przed zimą.

Analizując inne cechy użytkowe, jak choćby zdrowotność, obydwie grupy są bardzo zróżnicowane. Lepiej lub gorzej reagują na stresy. Podobnie jest z cechami jakościowymi. Aby dokonać trafnego wyboru należy zapoznać się z charakterystyką konkretnej odmiany, by wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie.

Odmianą populacyjną, której bardzo wysoki potencjał plonowania na terenie całego kraju został potwierdzony wynikami rejestrowymi COBORU jest Anton. Posiada bardzo dobrą kombinację cech odporności na kluczowe choroby rzepaku. Jego zaletą jest wyjątkowo wysoka zawartość oleju w nasionach. Wybór tej odmiany jest ciekawym rozwiązaniem dla zwolenników odmian liniowych. Na glebach utrzymanych w dobrej kulturze mają szansę otrzymać plon porównywalny z plonem hybryd.

To już ostatni moment na podjęcie decyzji o zakupie materiału siewnego pod tegoroczne zasiewy rzepaku ozimego. Należy pamiętać, że zarówno hybrydy, jak i odmiany populacyjne mają wady i zalety. Jednak wskutek postępu prac hodowlanych różnice między nimi są coraz mniej widoczne.

Autor: Anna Rogowska
Screenshot of Music Academy

Anna Rogowska - rolnik teoretyk. Od 25 lat dziennikarz branżowy, specjalizujący się w problematyce związanej z nawożeniem i ochroną roślin, promujący nowoczesne rozwiązania wykorzystywane w rolnictwie.

comments powered by Disqus

Wróć

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. czytaj więcej