Restrykcje w ochronie kukurydzy

przez Anna Rogowska

W ubiegłym roku Komisja Europejska ograniczyła stosowanie preparatów zawierających terbutylazynę. Zmiana ta utrudni ochronę kukurydzy. To pierwszy sezon, podczas którego obowiązują nowe przepisy. Herbicydy z tą substancją aktywną można stosować co trzy lata na tym samym polu w maksymalnej ilości 850 g/ha terbutyloazyny.

Do tej pory była to jedna z popularniejszych substancji o działaniu doglebowym i nalistnym stosowana w programach odchwaszczania kukurydzy. 

Związek ten zakłóca proces fotosyntezy. Po jego użyciu na liściach pojawiają się chlorozy  przemieniające się w nekrozy. Powstają one przede wszystkim w przestrzeniach międzynerwowych, a także na brzegach i wierzchołkach liści. Po zastosowaniu nalistnym objawy widoczne są na liściach, które weszły w kontakt z preparatem, a po zabiegu doglebowym na najstarszych liściach. Dzięki działaniu odglebowemu terbutyloazyny wschody niepożądanych na stanowisku roślin są ograniczone nawet przez dwa miesiące od użycia herbicydu.

Restrykcje w stosowaniu terbutylazyny utrudnią planowanie zabiegów chwastobójczych w kukurydzy. Jaki zatem herbicyd użyć?

Skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie izoksaflutolu i tienkarbazonu metylu. Pierwsza substancja jest inhibitorem syntezy barwników fotoaktywnych. Ogranicza między innymi populację chwastnicy jednostronnej oraz powszechnie występujących chwastów 2-liściennych. Drugi związek blokuje biosyntezę aminokwasów. Zastosowanie preparatu zawierającego obydwie substancje pozwoli na efektywną walkę z najczęściej występującymi niepożądanymi gatunkami, takimi jak komosa biała, szarłat szorstki,  jasnota purpurowa, rdesty, przytulia czepna, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, większość gatunków rumianowatych czy taszniki.

Zabieg z użyciem takich preparatów wykonuje się gdy gleba jest dostatecznie wilgotna, a chwasty nie są w bardzo zaawansowanych fazach rozwojowych. W takich warunkach herbicydy zawierające te dwie substancje aktywne działają wyjątkowo efektywnie. Izoksaflutol dynamizuje swoje działanie doglebowe, a tienkarbazon metylu doglebowo-nalistne. Jeśli wschody chwastów są opóźnione lub gleba jest niewystarczająco uwilgotniona oprysk należy przeprowadzić później. Poczekać do fazy 1-2 liści kukurydzy i wzejścia chwastów. Przykładem preparatu, który zawiera te dwie substancje aktywne jest Adengo 315 SC. To skuteczny herbicyd, który stosuje się przed lub krótko po wschodach kukurydzy.

Niestety coraz więcej substancji aktywnych, szczególnie tych o długim okresie działania jest wycofywana z europejskiego rynku. Związki tego typu dłużej zalegają w glebie. Właśnie ochrona gleby, a przede wszystkim wód gruntowych przyświecała nałożeniu ograniczeń na stosowanie środków ochrony roślin zawierających terbutylazynę. Jeśli zastosujemy ją w tym roku na naszych plantacjach, będziemy zmuszeniu do zrobienia trzyletniej przerwy. Wynika to, rozporządzenia nr 2021/824 z dnia 21 maja 2021 r.

Należy zatem wnikliwie zweryfikować ofertę, trafnie wybrać skuteczny herbicyd, gdyż jego zastosowanie powinno zapewnić czystość łanu przez cały sezon.

Autor: Anna Rogowska
Screenshot of Music Academy

Anna Rogowska - rolnik teoretyk. Od 25 lat dziennikarz branżowy, specjalizujący się w problematyce związanej z nawożeniem i ochroną roślin, promujący nowoczesne rozwiązania wykorzystywane w rolnictwie.

comments powered by Disqus

Wróć

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. czytaj więcej