Zabieg T2 w zbożach

przez Anna Rogowska

Termin zabiegu T2 przypada w okresie, gdy rośliny zbóż osiągają fazę rozwiniętego liścia flagowego do widocznych pierwszych ości kłosa. Zadaniem oprysku jest ochrona górnych liści – kluczowych organów asymilacyjnych. To gwarantuje utrzymanie aparatu asymilacyjnego w całkowitej sprawności przez długi czas. Zapewnia pełne wypełnienie kłosów i ziaren. Utrzymanie jak najdłuższej aktywności tych części roślin, co jest tożsame z ochroną przed atakiem patogenów grzybowych i jest priorytetem producentów zbóż. Jedynie zielone i zdrowe – pozbawione symptomów choroby liście mogą spełniać swoje funkcje. Przekazywać powstałe w wyniku procesu fotosyntezy produkty, które trafiają do kłosów i budują ziarno.

Z wykonaniem tego zabiegu nie można zwlekać. Rozsądniej jest go przyśpieszyć, jeśli progi szkodliwości chorób zostały przekroczone. Można też sugerować się terminem zabiegu T1. T2 stosuje się standardowo trzy tygodnie po T1. Jest to skorelowane z okresem działania substancji aktywnych, które po tym czasie na ogół nie zapewniają już roślinom ochrony. Nie zawsze więc przypada on w fazie BBCH 39-49.

Istotny jest wybór fungicydu. Najkorzystniej jest zastosować wieloskładnikowy preparat, który zawiera substancje aktywne o odmiennym sposobie działania. Zapobiega to wykształceniu odporności oraz pozwala na zwalczenie pełnego spektrum patogenów. Należy też pamiętać, iż najlepsze efekty uzyskuje się aplikując środek prewencyjnie. Interwencyjne zastosowanie oznacza, iż roślina została zainfekowana, a w wyniku włączenia mechanizmów obronnych – osłabiona.

W przypadku wystąpienia objawów chorób wykonanie zabiegu T2 jest obligatoryjne. Niezbędne są cykliczne lustracje pól i analiza zebranych informacji. Podstawą jest monitoring plantacji. Zabieg należy bezzwłocznie wykonać, gdy na liściach flagowych i podflagowych pojawią się pierwsze objawy mączniaka lub rdzy. W przypadku innych chorób, jak na przykład septoriozy, za próg szkodliwości uznaje się 5-10% porażonej powierzchni liścia podflagowego lub widoczny 1% liści z owocnikami lub 1% porażonej powierzchni liścia flagowego, a w przypadku brunatnej plamistość liści zbóż 5% liści z pierwszymi objawami porażenia. Stwierdzenie obecności tych chorób wskazuje na konieczność wykonania zabiegu ochrony. Jaki preparat wybrać?

Efektywnym narzędziem do przeprowadzenia zabiegu T2 jest fungicyd Ascra Xpro. Zapewnia on kontrolę nad szerokim spektrum chorób, wyróżnia się zwiększonym działaniem interwencyjnym przeciwko septoriozom oraz zapewnia wysokie plonowanie zbóż. Jest szybko wchłaniany i dystrybuowany przez roślinę oraz odporny na zmycie przez deszcz. To, co wyróżnia ten preparat wśród innych fungicydów dostępnych na rynku, to unikalne połączenie trzech substancji czynnych. Dwie z nich – biksafen i fluopyram  –  to substancje z grupy SDHI. Trzecią jest protiokonazol, związek z grupy triazoli.  Fungicyd zapewnia doskonałą kontrolę nad chorobami zbóż, zwłaszcza nad septoriozą paskowaną liści. Sprawdza się również w zwalczaniu brunatnej plamistości liści, rdzy żółtej oraz rdzy brunatnej, rynchosporiozy, mączniaka prawdziwego zbóż i traw czy plamistości siatkowej jęczmienia. Włączenie do składu preparatu fluopyramu wzmocniło działanie interwencyjne, co umożliwia lepszą kontrolę nad utajonym okresem rozwoju chorób. To bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż niejednokrotnie infekcja ma miejsce zdecydowanie wcześniej, niż występują objawy. 

Rentowność uprawy zbóż zależy w dużym stopniu od ich skutecznej ochrony przed patogenami. Niezbędne jest zatem zastosowanie takiego preparatu, który nie tylko pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób, ale także będzie stymulował procesy fizjologiczne rośliny i tym samym doprowadzi do zwiększenia plonów.

Autor: Anna Rogowska
Screenshot of Music Academy

Anna Rogowska - rolnik teoretyk. Od 25 lat dziennikarz branżowy, specjalizujący się w problematyce związanej z nawożeniem i ochroną roślin, promujący nowoczesne rozwiązania wykorzystywane w rolnictwie.

comments powered by Disqus

Wróć

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. czytaj więcej